Rosnące rachunki za prąd, wymogi prawne, coraz powszechniejsza moda na zieloną energię – to wszystko ma ogromny wpływ na podejmowanie decyzji o wyborze odnawialnych źródeł energii lub energooszczędnych systemów sterowania. Wybieramy je do domu, firmy, gospodarstwa rolnego i nie tylko. Możliwości bez wątpienia jest bardzo dużo. Do wyboru są różne źródła zasilania systemów ogrzewania, a nawet różne sposoby wytwarzania prądu (np. z wiatru). Warto wiedzieć o opcji połączenia turbin wiatrowych z ogrzewaniem domu bądź przynajmniej podgrzewaniem wody na potrzeby gospodarstwa domowego.
Oczywiście kwestia bezpośredniego generowania ciepła dzięki energii wiatrowej to w tej chwili melodia przyszłości, ponieważ wciąż trwają dyskusje, rozważania i próby, ale być może wkrótce takie możliwości będą szeroko dostępne. Obecnie można tylko po części wykorzystać wiatraki do ogrzewania domu – metodą pośrednią.
Jednym ze sposobów na ekologiczne ogrzewanie budynków jest zamontowanie pomp ciepła, które naturalną energię, na przykład z powietrza, wykorzystują do podgrzewania wody wykorzystywanej w systemie centralnego ogrzewania. Okazuje się, że do zasilania pompy może służyć także prąd z wiatru. Nie ma wątpliwości, że to oszczędne oraz ekologiczne, co współcześnie ma duże znaczenie dla człowieka i środowiska naturalnego. Dlatego elektrownia wiatrowa na terenie posesji to rozwiązanie, które – jeśli warunki sprzyjają – warto rozważyć. Istnieje kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę, planując taką inwestycję. Przede wszystkim konieczne jest określenie mocy turbiny. Wiadomo, że samo zasilanie pompy ciepła nie jest aż tak wymagające, ale być może korzystniejszy będzie montaż urządzenia o większej mocy, tak by można było produkować prąd nie tylko na potrzeby ogrzewania, ale też zasilania innych sprzętów lub oświetlenia w domu. Inne wymogi dotyczą elektrowni wiatrowej na terenie firmy. Tutaj moc musi być znacznie wyższa, aby zagwarantować użytkownikom optymalną ilość prądu.
Ważnym pytaniem, które na pewno zadają sobie potencjalni inwestorzy, jest to, czy montaż elektrowni wiatrowej na posesji domowej lub firmowej jest opłacalny. Fakt, na początku należy ponieść określone i dość wysokie koszty – tym wyższe, im większa turbina. Ale te koszty z czasem się zwrócą, a energia wiatru pozwoli sporo zaoszczędzić, kiedy inwestycja już zostanie spłacona. Jeśli zainteresowani mają wystarczająco dużo cierpliwości, by poczekać kilka lat na zwrot kosztów inwestycji, powinni rozważyć instalację turbiny w gospodarstwie domowym bądź firmie. Nie do przecenienia jest też fakt, że dzięki temu pozytywnie wpłyną na kondycję przyrody, a nie tylko swojego portfela. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie generuje zanieczyszczeń – także podczas ogrzewania domu. Niższe zapotrzebowanie na energię pozwala też chronić środowisko przed emisją dwutlenku węgla.
W przypadku turbin, które pracują tylko w określonych warunkach atmosferycznych, produkcja prądu zależy od pogody. Tego typu elektrownia działa tylko wtedy, kiedy jest wietrznie, i należy być przygotowanym na różne wahania w tym zakresie. Istnieją tereny, gdzie przez większą część roku panują idealne lub prawie idealne warunki do produkcji prądu z wiatru. Dlatego mieszkańcom tych obszarów zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję o montażu turbiny. Druga strona medalu? Tereny, na których wietrzna pogoda to rzadkość. Tam korzystanie z turbin wiatrowych jest o wiele trudniejsze, a w ogromnej liczbie przypadkach po prostu nieopłacalne. Efektywność turbiny jest wtedy bardzo niska i trudno zapewnić sobie wystarczającą ilość energii. Warto podkreślić, że korzystanie z przydomowej elektrowni wiatrowej powinno być dodatkiem do innych źródeł zasilania. Dzieje się tak m.in. ze względu na wspomniane wahania pogodowe. Pogoda jest nieprzewidywalna.
Chcąc zapewnić sobie ogrzewanie domu w wersji eko – zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne – nie trzeba bazować wyłącznie na odnawialnych źródłach energii, w tym na turbinach wiatrowych. Doskonałym wyborem często stają się także inteligentne systemy regulowania temperatury. Dzięki nim można wygodnie i efektywnie regulować temperaturę, a dotyczy to m.in. ogrzewania podłogowego. Sterowanie kotłem lub pompą ciepła jest łatwe, zdalne i precyzyjne. Bez względu na to, czy montuje się przewodowe, czy bezprzewodowe urządzenia, można się cieszyć wygodą i komfortem termicznym w domu. Możliwe jest nie tylko doraźne regulowanie temperatury, ale i planowanie uruchamiania lub wyłączania kotła albo pompy ciepła. Wpływa to na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz na obniżenie kosztów, dzięki optymalnemu wykorzystaniu energii. Świetny przykład dwóch różnych źródeł ciepła stanowią instalacja fotowoltaiczna lub pompa wiatrowa służące do produkcji energii i transportowania wody, na przykład w gospodarstwach rybackich. Bez wątpienia tego typu urządzenia pozwalają ograniczać emisję szkodliwych substancji, jednocześnie gwarantując niższe koszty funkcjonowania obiektów.