Ogrzewanie domu jest najczęściej bardzo kosztowne i znacząco obciąża domowy budżet. Jest to szczególnie odczuwalne jesienią i zimą, gdy niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego. Warto więc pomyśleć o tym, jak oszczędzić na ogrzewaniu. Sprawdź 8 sposobów na to, aby Twoje rachunki były niższe. Przekonaj się, że wcale nie jest to trudne.
Zanim dowiesz się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, dowiedz się, jakie są średnie koszty zapewnienia ciepła w domu lub mieszkaniu. Przykładowe obliczenia znajdziesz w poniższej tabeli. Uwzględnia ona różne źródła ciepła oraz zróżnicowany standard energetyczny budynku. Dowiedz się, ile zapłacisz za ogrzanie domu o powierzchni 120 m2, który zamieszkują 3 osoby.
Jak widzisz, im lepsza izolacja termiczna budynku, tym niższe rachunki za ogrzewanie. Najbardziej opłacalna jest bez wątpienia pompa ciepła, która pozyskuje energię z odnawialnych źródeł, a następnie przekazuje ją dalej do instalacji grzewczej w budynku. Zdecydowanie najkosztowniejsze jest grzanie domu grzejnikami elektrycznymi. Jednak nawet w takiej sytuacji możliwe jest skuteczne oszczędzanie na ogrzewaniu.
Wydatki związane z ogrzewaniem spędzają sen z powiek wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Koszty są wysokie, zwłaszcza gdy warunki pogodowe jesienią oraz zimą są niesprzyjające. Ciężko przewidzieć, jakie temperatury będą panowały w tych najtrudniejszych miesiącach, dlatego każdy powinien wiedzieć, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i zmniejszyć swoje rachunki. Niektóre metody to z pozoru mało istotne zmiany, których wdrożenie może jednak przynieść oczekiwane rezultaty. Zapoznaj się z każdą z nich i zastanów, które sposoby możesz wykorzystać także w swoim domu.
Zadbaj o to, aby kaloryfery w Twoim domu nie były zasłonięte lub zastawione meblami. Zaburza to prawidłową cyrkulację powietrza oraz uniemożliwia swobodne rozprzestrzenianie się ciepła po pomieszczeniu. Zdecydowanie odradza się więc zabudowywanie grzejników oraz ustawianie w ich pobliżu mebli. Jeśli kaloryfery znajdują się przy oknach, to warto także zrezygnować z ciężkich i grubych zasłon. Dobrze jest zachować odległość wynoszącą minimum 10 cm między grzejnikiem a przeszkodą.
Dobrym pomysłem na to, jak oszczędzić na ogrzewaniu, jest także zamontowanie na ścianie za kaloryferami specjalnych mat aluminiowych. Odbijają one ciepło i kierują je w stronę pomieszczenia. Nie tylko przyspiesza to proces ogrzewania, ale także minimalizuje straty ciepła, które przenika przez ściany. Takie maty nie są drogie, dlatego warto je zamontować przynajmniej przy części grzejników.
Dotyczy to głównie starszych budynków z grzejnikami starego typu. Warto o tym pomyśleć także wtedy, gdy planujesz ocieplić dom lub zmienić źródło ogrzewania. Kaloryfery muszą bowiem być właściwie dopasowane do urządzenia oraz całej instalacji. Z pompą ciepła oraz kotłami kondensacyjnymi świetnie współpracuje ogrzewanie podłogowe. Z kolei grzejniki do ogrzewania gazowego powinny wyróżniać się dobrymi właściwościami przewodzenia ciepła.
Wymiana kaloryferów przynosi wiele korzyści, w tym pozwala także zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jeśli są to modele właściwie dopasowane do instalacji oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów, to dystrybucja ciepła do poszczególnych pomieszczeń odbywa się o wiele szybciej i efektywniej. Jeśli więc zastanawiasz się, czy wymieniać grzejniki żeliwne przy ogrzewaniu gazowym lub innych źródłach ciepła, to odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie tak! Nie tylko zaoszczędzisz, ale także sprawisz, że Twoje wnętrza będą prezentowały się nowocześnie i stylowo.
Rachunki za ogrzewanie możesz także nieco obniżyć poprzez wykorzystanie potencjału okien w Twoim domu. Gdy jesienią oraz zimą na zewnątrz świeci słońce, nie zapomnij o odsłonięciu zasłon czy rolet. W ten sposób wpuścisz do wnętrza światło, które dodatkowo nieco ogrzeje wnętrza. Z kolei wieczorem zasłoń okna, aby ograniczyć straty ciepła. W ten sposób poprawisz komfort termiczny w swoim domu.
Trzeba także pamiętać o tym, że to właśnie przez okna ucieka dużo ciepła, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na ich jakość. Warto wybierać modele, których współczynnik przenikania ciepła „U” jest niższy niż 0,9 W/m2·K. Weź to pod uwagę, jeśli dopiero planujesz budowę domu lub wymianę okien. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, zainwestuj w specjalne uszczelki, które umieszcza się na brzegach ram. W ten sposób ograniczysz utratę ciepła oraz przyczynisz się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.
Jest to bardzo ważny punkt, gdyż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak prawidłowo wietrzyć wnętrza pomieszczeń. Wpuszczanie do środka świeżego powietrza wpływa korzystnie na samopoczucie osób, które w nim przebywają, a także pozwala utrzymać optymalny poziom wilgoci. W sezonie grzewczym należy robić to intensywnie, ale krótko. Zanim otworzysz okna, zakręć kaloryfery. Jest to konieczne, zwłaszcza jeśli masz zainstalowane regulatory utrzymujące odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli wyłączysz grzejniki, to urządzenie grzewcze nie będzie pracowało z większą mocą, aby podnieść ją do ustawionego poziomu. Wietrzenie pomieszczeń przy włączonych kaloryferach to najczęściej popełniany błąd. W takim przypadku instalacja pracuje intensywniej, aby utrzymać temperaturę, co przekłada się na większe koszty ogrzewania.
Pamiętaj także o tym, aby otwierać okna na krótki czas. W ten sposób zapewnisz optymalną cyrkulację powietrza, a jednocześnie zapobiegniesz nadmiernemu wychładzaniu pomieszczeń. Jeśli do wnętrza przez długi czas będzie wpadało zimne powietrze, to niezbędne będzie ponowne jego ogrzanie. Dotyczy to także ścian oraz mebli, czyli powierzchni, które pochłaniają sporo ciepła. Jeśli nadmiernie się wychłodzą, to koszt ich ponownego ogrzania będzie zdecydowanie wyższy.
Jeśli zastanawiasz się, jak obniżyć rachunki za gaz czy inny opał stosowany w Twoim domu, to zdecyduj się na montaż termostatów i czujników temperatury, które znajdziesz w ofercie ENGO Controls. Ich zadaniem jest nieustanne kontrolowanie poziomu temperatury oraz utrzymywanie jej na zaprogramowanym poziomie. W momencie, gdy w pomieszczeniu zaczyna być chłodniej, regulatory przekazują tę informację do kotła, który zwiększa intensywność pracy, aby zapewnić komfort termiczny. Termostaty dbają także o to, aby temperatura we wnętrzach nie była za wysoka i nie przekraczała zaprogramowanego poziomu. Wpływa to korzystnie na pracę całej instalacji i przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania.
Korzystając z czujników i regulatorów, można zapewnić optymalny komfort termiczny. W zależności od konkretnych pomieszczeń powinna ona oscylować w granicach 20–22°C (w przypadku m.in. salonu czy jadalni). W sypialni temperatura powinna wynosić 16–18°C. Z kolei w łazience warto utrzymywać temperaturę na poziomie 22–24°C. Obniżenie temperatury o 1 stopień pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie cieplne o około 5–7% w ciągu roku. Może Ci to przynieść około 200–300 zł oszczędności w zależności od powierzchni Twojego domu oraz źródła ciepła. Warto więc rozważyć tę opcję, jeśli możesz sobie na to pozwolić.
Jest to z pewnością jeden z najskuteczniejszych sposobów, który możesz wybrać, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Są to jednak działania, które musisz odpowiednio zaplanować oraz przeprowadzić z wyprzedzeniem przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Zanim zdecydujesz się na termomodernizację swojego domu, przeprowadź audyt energetyczny. Ma on na celu ustalić rzeczywiste roczne zapotrzebowanie na ciepło, a także określić, w których miejscach w budynku dochodzi do największych strat. Jest to bardzo ważne, gdyż w ten sposób dowiesz się, jakie działania powinieneś zastosować.
Termomodernizacja najczęściej polega na wykonaniu izolacji ścian zewnętrznych i naprawie lub wymianie poszycia dachowego oraz okien. Jeśli w Twoim domu zainstalowane jest nieefektywne źródło ogrzewania, to warto pomyśleć o jego wymianie na nowoczesne i energooszczędne urządzenie.
Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, który jest dla instalacji najbardziej wymagający, zadbaj o przeprowadzenie jej wcześniejszego przeglądu. Konserwacja poszczególnych urządzeń pozwoli nie tylko wykryć ewentualne uszkodzenia czy problemy z ich prawidłowym funkcjonowaniem. Dzięki systematycznemu usuwaniu osadów oraz zabrudzeń gromadzących się wewnątrz instalacji wpłyniesz korzystnie na jej działanie. Z pewnością odczujesz to poprzez optymalny komfort termiczny oraz niewzrastające rachunki za ogrzewanie.
To metoda powiązana z termomodernizacją budynku. Jest to doskonały sposób na to, aby oszczędzić ciepło. Jeśli w Twoim domu jest zamontowany tradycyjny piec na węgiel czy drewno, pomyśl o alternatywie, takiej jak np. kocioł gazowy, na pellet lub ekogroszek. Doskonałą propozycją jest także pompa ciepła, która może pobierać energię z gruntu, wody lub powietrza. Korzystanie z niej jest bez wątpienia najbardziej ekonomiczne oraz ekologiczne.
Decydując się na ogrzewanie gazem, powinieneś wiedzieć, w jaki sposób zaprogramować ustawienia, aby kocioł pracował efektywnie i oszczędnie. Zastanawiasz się, jak ekonomicznie ustawić piec gazowy? Temperatura czynnika grzewczego powinna znajdować się w przedziale 40–50°C.
Rachunki za ogrzewanie dotyczą osób, które korzystają z ogólnodostępnej sieci ciepłowniczej. W takiej sytuacji niezbędne jest ich regularne opłacanie. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo czytać rozliczenie oraz co dokładnie się w nim znajduje. Jest to cenna wiedza, która może także pomóc Ci określić, czy Twoje działania związane z oszczędzaniem przynoszą oczekiwany efekt.
Faktura za ogrzewanie może różnić się w zależności od dostawcy ciepła, jednak ten dokument ma kilka stałych wspólnych elementów. W górnej części znajduje się data wykonania usługi, czyli okres rozliczeniowy, a także dokładne dane dostawcy oraz nabywcy. Bardzo często można tam także znaleźć termin oraz formę płatności.
Dalszą częścią faktury jest zestawienie kosztów stałych i zmiennych. Pierwsze z nich to przede wszystkim opłaty za zamówioną moc cieplną podzielone na 12 stałych miesięcznych rat. Stała jest także opłata przesyłowa. Z kolei koszty zmienne to przede wszystkim opłata za rzeczywiste zużycie ciepła, a także zmienna opłata przesyłowa oraz za nośnik ciepła. Ten ostatni element jest uwzględniany tylko wtedy, gdy z winy użytkownika instalacji niezbędne było uzupełnienie wody sieciowej. Na fakturze jest także zawarta łączna suma, którą należy zapłacić za dostarczone ciepło. Ze względu na to, że każdy odbiorca ma wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie, może spróbować je nieco obniżyć.
Koszty zakupu opału na sezon jesienny i zimowy oraz rachunki za ciepło dostarczone z sieci mogą być bardzo wysokie. Wszystko zależy od tego, na jakie źródło ogrzewania się zdecydowałeś. Bez względu na to, czy mieszkasz w domu, czy w mieszkaniu, możesz zmodyfikować pewne nawyki swoje oraz innych domowników, które pozwolą nieco zoptymalizować zużycie ciepła. Przekonaj się, że takie działania mogą w rzeczywistości obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem.