Kako smanjiti visoke troškove energije?
ENGO logo

Način kako pojeftiniti grijanje

8/12/22

POVRATAK

Kako smanjiti visoke troškove energije?

Cijene energije i energetskih sirovina stalno rastu. Nažalost, u nadolazećoj sezoni grijanja očekuju se još veći i ne znamo koji će biti “vrh” prognoziranih povećanja. Teško je predvidjeti. Što onda učiniti da platite manje? Kako možete smanjiti učinke povećanja cijena energije bez odricanja od toplinske udobnosti? Uostalom, nije dobro rješenje smanjivati osnovni životni standard. Razmotreno korištenje goriva za grijanje je intuitivno, ali bi poboljšanje učinkovitosti grijanja bilo puno unosnije.

Energetski učinkovit sustav grijanja lakše će podnijeti visoke cijene energenata

Prije svega, moramo zapamtiti da ne postoji savršen sustav grijanja. Sustav grijanja je najskuplji od kućnih instalacija i teško ga je promijeniti. Skupa je njegova kupnja (od nekoliko tisuća naviše), ugradnja i naknadni rad. Ovisi o našem načinu života ali i o visini cijena energije. I nema eskivacije – zgradu treba grijati. O troškovima se UVIJEK mora voditi računa.

Odabir izvora topline ključan je ne samo zbog praktičnosti u svakodnevnom životu, već i zbog nastalih troškova. Naravno, ne možemo mijenjati cijene energije – mi nemamo takvu moć. Umjesto toga možemo promijeniti sustav tople vode na onaj koji koristi manje goriva za grijanje. Obično nam je to prva pomisao.

S obzirom na vrstu korištenog goriva, raspon uređaja za grijanje je prilično velik:

  • kotlovi na kruta goriva (ugljen, briket, drva, pelet, biomasa);
  • kotlovi na tekuće gorivo (lož ulje);
  • električni kotlovi (struja);
  • plinski i kondenzacijski kotlovi (zemni plin);
  • dizalice topline (energija iz okoliša);
  • hibridne instalacije koje kombiniraju nekoliko tehnologija grijanja, npr. plinski bojler s dizalicom topline ili električni bojler na fotonaponski pogon

Cijene energije u odnosu na vrstu kotla

Mora biti jasno da kotlovi na kruta goriva neće biti najisplativiji za eksploataciju, iako se smatraju najjeftinijima. Prvo, zahtijevaju kotlovnicu izoliranu od ostatka kuće, koja se mora održavati uredno. To zahtijeva ne samo novac, već i vrijeme. Drugo, gorivo za grijanje potrebno je kupiti unaprijed – potrebno je razmišljati o akumulaciji goriva u ljetnim mjesecima, ali ni to ne jamči povoljnu cijenu. Drugi element koji treba uzeti u obzir je ekološki aspekt koji je vrlo problematičan u slučaju krutog goriva. Naravno, potrebno je razlikovati neučinkovite „stare peći na ugljen“ od modernih kotlova na ugljen s visokim standardima izgaranja, ali to još uvijek nije prvi plan ekoloških rješenja. Prednost kotlova na ugljen i kotlova na pelet ili sjecku trebala bi biti relativno niska cijena rada ali samo pod pretpostavkom normalizacije cijena energije i goriva. U današnje vrijeme vrlo je teško napraviti takvu pretpostavku.

Kotlovi na kruta goriva su cjenovno nepredvidivi tijekom rada jer cijena goriva ovisi o globalnim energetskim uvjetima i odlukama nacionalne politike. Slična je situacija i s grijanjem na naftu i plin – najčešće odabrana, ako se držimo proekoloških preporuka. Plinski kotlovi su jednostavni za rukovanje (ne zahtijevaju posebnu kotlovnicu, stalno dopunjavanje goriva) i ekološki prihvatljiviji od kotlova na ugljen. No, cijene plina opet su pod jakim utjecajem globalne političke situacije i odluka EU.

Električno grijanje se koristi rijetko ili kao drugi, hitni sustav grijanja, kao dodatni izvor topline. To je sigurna i praktična opcija, ali operativno neizvodljiva za prosječno kućanstvo. Električni bojler ili radijatori spojeni direktno na utičnicu je instalacija koja troši vrtoglavu količinu električne energije. Ako nemamo fotonaponski sustav za pokrivanje tako velike potražnje, troškovi će vjerojatno premašiti naše financijske mogućnosti.

Što je najisplativije?

Najisplativiji način grijanja zgrade je korištenje instalacije koja crpi iz obnovljivih izvora energije ili grijaćih hibrida koji ih koriste. U ovim instalacijama cijena energije je ravna nuli jer je sami proizvodimo. Prirodni resursi su neiscrpni, besplatni i najneovisniji o globalnim fluktuacijama energetske politike. Činjenica je da propisi u skladištenju i preprodaji električne energije proizvedene fotonaponskim sustavima mogu ograničiti isplativost ove metode. Međutim, ostaje profitabilan. Privatna proizvodnja električne energije (fotonapon) i topline (solarni paneli) nudi visok stupanj neovisnosti o globalnim cijenama goriva. Kako bi cijene energije prestale biti stalni i akutni problem potrebno je ulagati u implementaciju sustava temeljenog na OIE. Međutim, treba imati na umu da će se investicija isplatiti.

Tražite li način da uštedite novac? Odaberite dobar sustav upravljanja

Cijene energije i “plavog” goriva (“plavog” – vodika) su rasle, rastu i, nažalost, još će rasti. Dobro je od njih se što više osamostaliti jer financijski štitovi neće zaustaviti inflaciju. Oni će samo odgoditi njegov učinak. Ako smo raspoloženi, možemo se našaliti da će najjeftinije biti zapaliti vatru u dnevnoj sobi i osloniti se na tradicionalni način grijanja kuće… Ali crni humor, iako pomaže u podnošenju stvarnosti, neće to popraviti. Trebali bismo preispitati svoje korake u ovim teškim vremenima.

Zamjena instalacija nije jedina mogućnost da platite manje tijekom sezone grijanja. Prvo, ne može si svatko financijski priuštiti tako skupu investiciju i svatko želi učiniti nešto što će pomoći smanjiti mjesečne troškove grijanja. Drugo, čak i ako odlučimo unaprijediti sustav grijanja, još uvijek imamo priliku uštedjeti još više. To možemo postići ugradnjom učinkovitog sustava koji upravlja instalacijom grijanja – bilo kojom instalacijom, bez obzira na vrstu. Dakle, nije bitno imate li kotao na kruta goriva, tekuće gorivo, električni ili plinski kotao. Možda svoj dom grijete toplinskom pumpom ili hibridom grijanja? Nije važno ni u ovom slučaju. Ono što je bitno je način na koji naša instalacija troši gorivo za grijanje koje ćemo morati platiti.

Ovaj način može biti neučinkovit ako ne koristimo odgovarajuće kontrolere. Ulaganje u njih sigurno neće biti tako skupo kao zamjena cijele instalacije, a dat će zapažene rezultate jer je automatizacija potrošnje energije vrlo ekonomična. Instalacija upravljačkog sustava uopće nije tako komplicirana kao što objavljuju štetni mitovi. Osim toga, renomirani brendovi kao što je ENGO Controls svojim kupcima nude besplatnu podršku pri odabiru, montaži i dugoročnom korištenju upravljačkih uređaja.

Cijene energije se neće promijeniti, ali način na koji naš sustav grijanja crpi energiju omogućit će nam da plaćamo manje. Pobijedit ćemo ekonomijom potrošnje.

Zašto regulacija grijanja pomaže ‘ukrotiti’ visoke cijene energije?

Jer izvor topline (kotao, dizalica topline s međuspremnikom) kojim upravlja učinkovita automatika grijanja proizvodi samo onoliko topline koliko je potrebno za održavanje temperature koju smo postavili. Nema pregrijavanja ili prehlađenja interijera nakon čega je potrebno još više energije za uspostavljanje prave temperature. Sobni termostati ne utječu na cijene energije, ali prate potrošnju energije. Zahvaljujući ovoj ravnoteži i glatkom radu, troškovi grijanja su znatno niži bez obzira kojim gorivom grijemo dom.

Prema stručnjacima u području energetike, podešavanje unutarnje temperature za samo 1 ℃ niže nego inače predstavlja uštedu od 6-7% troškova energije. Preračunamo li to na cijelu sezonu grijanja, ušteda je konkretna. Brojke će nas uvjeriti.

Kako bi to funkcioniralo u praksi?

Zahvaljujući suvremenoj automatizaciji grijanja (ideja zonske regulacije – odvojeno u svakoj prostoriji) možemo smanjiti temperaturu za nekoliko stupnjeva u nefrekventnim prostorijama ili prolaznim prostorima (npr. hodnik, garderoba). Slično ćemo raditi i kad nismo kod kuće. Nekoliko sati ili nekoliko dana ekonomičnih temperatura u cijeloj kući činit će kolosalnu razliku pri plaćanju računa. Namjerno – tj. svjesno snižavanje unutarnje temperature – uštedjet će stotine eura – ovisno o grijanom prostoru.

Vidi također:



    NAPIŠITE NAM