Kako zonski kontrolirati temperaturu, grijući kuću toplinskom pumpom?
ENGO logo

Kako zonski kontrolirati temperaturu, grijući kuću toplinskom pumpom?

4/07/22

POVRATAK

Osnove toplinske pumpe

Toplinska pumpa radi na principu termodinamičke pretvorbe. On tjera toplinu iz zemlje, vode ili zraka u grijane prostorije u zgradi, a moguće i u sustav PTV (opskrba toplom vodom). Toplinska pumpa naizmjenično komprimira i širi radni medij (plin s niskom temperaturom isparavanja). Kada ispari, uzima toplinu iz donjeg izvora (okolina kuće); kada se komprimira, temperatura raste i proizvedena toplina se pumpa do gornjeg izvora (odredište; sustav grijanja kuće).

Toplinske pumpe će napajati radijatore, podno grijanje i ventilokonvektore. Međutim, upravljanje toplinskom pumpom izaziva zabrinutost za sigurnost jedinice. Danas ćemo vam objasniti kako da se to ne dogodi.

Zonska kontrola toplinske pumpe – može li se to učiniti?

Zonska kontrola temelji se na ugradnji termostata u svaku prostoriju. To je praktično, ekonomično i udobno, jer vam omogućuje prilagodbu temperature funkciji prostorija i potrebama kućanstva. Međutim, dizalica topline ima prilično dugo pokretanje. Potrebno je vrijeme za zagrijavanje medija uzetog iz okoline (npr. zraka, podzemne vode). Tu nastaje problem. Na primjer, ako želite zagrijati malu prostoriju (npr. kupaonicu ili ormar) podnim grijanjem, morate uključiti i isključiti toplinsku pumpu u kratkom vremenskom razdoblju. To može uzrokovati štetu. Stoga se smatra da je zonsko upravljanje toplinskom pumpom rizično za jedinicu. S druge strane, odustajanje od njega nije ni korisno ni isplativo. Toplinsku pumpu je zaista isplativo opremiti automatskom regulacijom (zonskom regulacijom), jer će to učiniti da jedinica za grijanje proizvodi manje topline, a to će nam donijeti velike uštede.

Kako primijeniti zonsku kontrolu na toplinsku pumpu?

Zbog toga ne upravljamo izravno dizalicom topline, već distribucijom vode iz pufera (npr. cirkulacijskom pumpom), koja pohranjuje toplinu koju proizvodi. Upravljački algoritmi ni na koji način ne ometaju rad same dizalice topline! To ga čini sigurnim. To vam omogućuje da bez problema uživate u svim prednostima zonske kontrole.

Ovdje je shematski prikaz procesa:

Pogledajmo prednosti upravljanja zonskim grijanjem:

  • odvojena kontrola sobne temperature
  • temperatura prilagođena funkciji prostorije
  • ograničenje neekoloških stanja preopterećenja
  • nema pregrijavanja ili hlađenja unutrašnjosti
  • optimalna potrošnja energije
  • ušteda na gorivu za grijanje
  • ušteda novca
  • zaštita prirode
  • veća udobnost u svakodnevnom životu

Možda će se pojaviti neka pitanja, osobito posljednjih mjeseci, o cijeni električne energije potrebne za upravljanje dizalicom topline. One su sve veće, a većinu takvih crpki još uvijek napaja struja. Toplinske pumpe rade na struju. No, treba imati na umu da dizalice topline koriste obnovljive izvore koji su iz prirode besplatni i neograničeni. To daje drugačiji pogled na generirane troškove. Važno je i pitanje dobivanja električne energije.

Da sumiramo…

Bez obzira koji uređaj za grijanje odaberete, potrebna vam je zonska kontrola. A ako odaberete dizalice topline, činite veliku uslugu prirodi, jer je to rješenje za budućnost. Toplinske pumpe ne proizvode dim, pepeo ili druge onečišćujuće tvari koje prodiru u okoliš.

Smanjuje nisku emisiju. Međutim – da bi zonsko upravljanje bilo sigurno za toplinsku pumpu – sustav grijanja mora biti opremljen međuspremnikom (puferom). Sustav automatskog upravljanja upravlja toplinom pohranjenom u puferu; distribuira ga na pojedinačne krugove grijanja.

Dakle, u osnovi je kontrola toplinske pumpe na razini unosa vode iz pufera, a ne same vode. I upravo je to ključ uspjeha. U tom slučaju zonsko upravljanje temperaturom postaje jednako učinkovito kao kod grijanja na ugljen, plin ili električnu energiju. Nemate se čega bojati.



    NAPIŠITE NAM